Jeszcze nie tak dawno można było odnieść wrażenie, że niszczarki w biurach nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Ustawa o ochronie danych osobowych wydaje się jednak zmieniać ten stan. Przewiduje ona dotkliwe sankcje nakładane nawet wtedy, gdy do udostępnienia danych osobowych dojdzie bez złej woli, nic więc dziwnego, że biura myślą o zabezpieczeniu się przed taką ewentualnością. Także konkurencja pomiędzy firmami, które działają na rynku, zachęca nas do kupienia niszczarki. Nie możemy pozwolić sobie nawet na najmniejszy wyciek danych na temat podejmowanych przez nas inicjatyw, mamy bowiem świadomość tego, że nasi konkurenci natychmiast będą zainteresowani wykorzystaniem go na swoją korzyść.

Poznaj rodzaje niszczarek

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jakie są cechy i zalety niszczarek biurowych, powinniśmy zapoznać się z ich najpopularniejszymi rodzajami. Obecnie możemy dzielić je na dwie grupy, mamy więc do czynienia zarówno z niszczarkami tnącymi na ścinki, jak i z niszczarkami tnącymi w paski. To właśnie te drugie są wybierane zdecydowanie częściej, na co wpływ wydaje się mieć przede wszystkim ich cena charakteryzująca się dużym poziomem przystępności. Przy wyborze rodzaju niszczarki, na jaki mamy się zdecydować, duże znaczenie ma wielkość firmy. Jeśli nie jest ona duża, wysokowydajny sprzęt zajmujący pół gabinetu zwyczajnie nie będzie nam potrzebny nawet pomimo tego, że trudno jest zakwestionować jego wydajność.

Do czego przeznaczona jest niszczarka do papieru

Niszczarka to urządzeniem, którego przeznaczenie nie wydaje się trudne do zdefiniowania, trudno bowiem zakwestionować to, że jej zadaniem jest niszczenie dokumentów. Pewne typy tego urządzenia posiadają jednak znacznie więcej opcji. Zdecydowana większość radzi sobie nie tylko z samymi dokumentami, ale również ze zszywkami i spinaczami, a te nieco lepsze jakościowo poradzą sobie z dokumentem nawet wtedy, gdy jest on zalaminowany lub znajduje się w foliowej koszulce. Droższym modelom można zaufać także wtedy, gdy dane wymagające zniszczenia znajdują się na płytach CD lub DVD.

Wybieramy pojemność kosza

Jeśli nasza niszczarka ma być wykorzystywana w biurze, warto stawiać przede wszystkim na jeden z tych modeli, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów związanych z ich obsługą. Z tego też powodu dobrze jest zadbać o to, aby posiadała odpowiednio duży pojemnik na ścinki. Jeśli biuro jest niewielkie, a urządzenie będzie wykorzystywane jedynie sporadycznie, z pewnością dziesięciolitrowy pojemnik okaże się wystarczający. Jeśli jednak zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które będzie wykorzystywane w firmie średniej wielkości, najlepiej postawić na takie, którego pojemność będzie wynosić od trzydziestu do nawet pięćdziesięciu litrów.

Stopień tajności i jego znaczenie

Bardzo ważnym parametrem okazuje się również stopień tajności, jaki mogą nam zagwarantować poszczególne modele niszczarek. Co do zasady, im mniejsze są ścinki, tym mniejsze jest też prawdopodobieństwo, że osoba niepożądana dowie się, jaka była treść niszczonego właśnie dokumentu.