Zakup niszczarki, w związku z przepisami dotyczącymi RODO, staje się coraz ważniejszą kwestią mającą realny wpływ na sposób funkcjonowania biura. Warto więc poznać odpowiedzi na przynajmniej kilka ważnych pytań z nim związanych.

Jak wybrać naprawdę dobrą niszczarkę?

Tym, co współcześnie powinno mieć dla nas szczególnie duże znaczenie, jest stopień bezpieczeństwa DIN, a także ściśle wiążący się z nim rodzaj cięcia. Jeśli mamy do czynienia z urządzeniem, które tnie dokumenty w ścinki, możemy liczyć na to, że będzie ono wykazywało wyższą normę tajności niż ten jego odpowiednik, który zmienia je w paski. Ważnym kryterium wyboru jest również wydajność, a więc ten parametr, na podstawie którego możemy określić, ile kartek dane urządzenie jest w stanie zniszczyć za jednym razem. Jeśli myślimy o niszczarce do większego biura, powinno być to przynajmniej 10 arkuszy.

Co można niszczyć z wykorzystaniem niszczarki?

 Wiele zależy od tego, na zakup jak zaawansowanego urządzenia się zdecydowaliśmy. Oczywiście, nawet najtańsze niszczarki są w stanie skutecznie niszczyć papier w jego standardowym formacie. Jeśli jednak zdecydujemy się na bardziej zaawansowane urządzenie, z pewnością równie dobrze poradzimy sobie także z nieregularnymi i pogniecionymi kartkami, w których znajdują się spinacze i zszywki. Tu pomocna okazuje się instrukcja obsługi niszczarki, ta bowiem w wyczerpujący sposób informuje nas o tym, na jakie charakterystyczne dla urządzenia funkcje możemy liczyć.

Dlaczego niszczarka nie działa?

Nie ma jednej tylko przyczyny wystąpienia awarii urządzenia, w pierwszej kolejności zaleca się więc sprawdzenie, czy jest ono w ogóle podłączone do źródła zasilania. Nie bez znaczenia wydaje się również upewnienie się, czy głowica jest dobrze umieszczona na przeznaczonym na ścinki pojemniku. Czasem do problemów dochodzi także wtedy, gdy pojemnik ten jest przepełniony, my jednak tego nie zauważyliśmy. Warto tez zawsze zwracać uwagę na to, czy pojemnik na ścinki jest wsunięty do końca, a drzwiczki – domknięte.

Jak postępować, gdy niszczarka przerwała pracę?

Przerwana praca, podobnie jak awaria sprzętu, nie musi mieć wcale tylko jednej przyczyny. Ponownie może okazać się, że doszło do rozłączenia zasilania. Jeśli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem wbudowany w nie panel często informuje nas o tym, jaka jest przyczyna awarii. Niestety, bardzo często okazuje się, że jest ona efektem naszej niefrasobliwości. Może więc okazać się, że próbowaliśmy w jednym momencie zniszczyć zbyt wiele kartek albo, że nie domknęliśmy drzwiczek. Niszczarka nie będzie z nami współpracować także wtedy, gdy pojemnik na ścinki będzie przepełniony. Warto też pamiętać, że nawet najlepsze urządzenia nie mogą pracować nieustannie. Czasem więc nie mamy wcale do czynienia z awaria, ale z czasem, który jest niezbędny, aby doszło do schłodzenia urządzenia.

Jak zwiększyć wydajność niszczarki?

Jeśli chcemy, aby urządzenie spisywało się jak najlepiej, wystarczy, że będziemy wykorzystywać je dokładnie tak, jak sugeruje to jego producent.