Gdy zastanawiamy się nad tym, jaką niszczarkę wybrać, szybko dostrzegamy, że poszczególne modele różnią się między sobą także ze względu na przedziały cenowe. Odróżnia je od siebie również rozmiar, funkcje dodatkowe, a także sposób, w jaki kolejne z nich tną dokumenty. Nic więc dziwnego, że inne urządzenia sprawdzają się znakomicie podczas użytku domowego, inne zaś wtedy, gdy jesteśmy zatrudnieni w dużej firmie. Bez względu na to, jakie jest przeznaczenie takiego urządzenia, warto poszukać informacji na temat tego, ile kartek jednorazowo będzie ona w stanie pociąć. Najtańsze urządzenia kosztują mniej niż pięćdziesiąt złotych, należy jednak liczyć się z tym, że jednorazowo zniszczą zaledwie pięć kartek i już po kilku minutach pracy będą wymagały czasu na odpoczynek. Jeśli więc zależy nam na rozwiązaniu bardziej wydajnym, musimy pogodzić się z tym, że jego cena będzie znacznie wyższa.

Niszczarki dokumentów oraz nośników danych

Najpopularniejsze z niszczarek dostępnych w sprzedaży posiadają funkcję pozwalającą im na cięcie papieru w formacie A4. Rzadziej dostępne są te, które radzą sobie także z mniej popularnym formatem A3. W zależności od tego, jaki jest poziom bezpieczeństwa wybranego przez nas urządzenia, możemy zdecydować się zarówno na takie, które tnie dokumenty na paski, jak i na takie, które zmienia je na ścinki. Coraz częściej w sprzedaży dostępne są również niszczarki wielofunkcyjne, a więc takie, które nie ograniczają się jedynie do cięcia papieru. Modele te radzą sobie znakomicie także z nośnikami danych takimi, jak choćby płyty CD i DVD.

Poziom bezpieczeństwa niszczarek

Stopień tajności to jeden z najważniejszych parametrów, jakie powinno się brać pod uwagę decydując się na zakup niszczarki zwłaszcza, jeśli ma być ona przeznaczona do zastosowań biurowych. Określa go norma DIN 66399. Przewiduje ona siedem poziomów bezpieczeństwa wykorzystywanych w zależności od tego, z jak ważnymi i poufnymi dokumentami mamy do czynienia. To właśnie do niej stosują się też producenci, powinniśmy więc dość szybko znaleźć informacje na temat tego, jakiej szerokości paski i ścinki jest nam w stanie zagwarantować konkretne urządzenie. Najniższym poziomem bezpieczeństwa jest poziom P-1 przewidziany przede wszystkim dla mało istotnych dokumentów wewnętrznych firm. Poziom P-2 znajduje zastosowanie wtedy, gdy mamy do czynienia z korespondencją przekazywaną wewnątrz firmy, a poziom P-3 – gdy dokumenty gromadzone wewnątrz firmy posiadają w swojej treści dane poufne i wrażliwe. Poziom P-4 znajduje zastosowanie wtedy, gdy mamy do czynienia z dokumentami ze szczególnie wrażliwymi i poufnymi danymi, podczas gdy poziom P-5 jest zarezerwowany dla dokumentów zawierających tajne informacje. Poziom P-6 jest przewidziany wtedy, gdy dokumenty z danymi tajnymi wymagają zastosowania tak zwanych wysokich środków bezpieczeństwa. Poziom P-7 jest najwyższy i powinien charakteryzować niszczarki stosowane przy dokumentach zawierających ściśle tajne informacje. W takim przypadku ścinki mają szerokość mniejszą nawet niż 1 milimetr.