Jeśli zależy Ci na ochronie danych osobowych, albo prowadzisz firmę i musisz to robić to nasz artykuł powinien Cię zainteresować. Znajdziesz tutaj ważne informację na temat stopnia tajności w niszczarkach do dokumentów. Dowiecie się jaki model na użytek domowy będzie najlepszy. Jednocześnie obok tego powiemy jaki sprzęt jest właściwy w sytuacji biznesowej.

Czym jest stopień tajności niszczarki do papieru?

Kiedy będziesz chciał kupić niszczarkę do dokumentów musisz zwrócić uwagę na takie kwestie jak wydajność pracy, wielkość kosza, głośność. Bardzo ważny będzie stopień tajności. On opisuje rozmiar pasków i ścinków, które uzyskać można po zniszczeniu dokumentów. Bezpośrednio to będzie wpływać na ewentualne możliwe jego odtworzenie. Stopień tajności określony jest normą DIN. To niemiecki standard dzielenia dokumentów na elementy. Im ważniejszy dokument tym mniejsze powinny być ścinki.

Jakie są stopnie tajności niszczarki do dokumentów?

Mamy takie dokumenty, które wymagają dzielenia na bardzo małe kawałki. Prywatna korespondencja, faktury, umowy. To wszystko będzie można niszczyć zwykłą niszczarką domową z podstawową ochroną. Jeśli jednak ktoś prowadzi działalność i szuka niszczarki do firmy to trzeba wybrać wyższy poziom zabezpieczeń, by dokumenty nie trafiły w niepowołane ręce.

Norma DIN to pięć poziomów bezpieczeństwa

P1 pasuje do ogólnych dokumentów, ścinki mają powierzchnię 2000 mm2 i paski o szerokości 12 mm

P2 będzie sprawdzać się do dokumentów wewnętrznych firmy, paski mają maksymalnie 6 mm a ścinki 800 mm2 powierzchni

P3 to poziom przeznaczony do poufnych dokumentów, powierzchnia ścinek 320 mm2 a wymiary 4x80mm

P4 poziom właściwy do dokumentów tajnych, ścinki 30 mm2 a paski o wymiarach 2mm na 15 mm.

P5 to poziom najwyższy z myślą o dokumentach ściśle tajnych i dlatego ścinki mają 10 mm2 kwadratowych i nie mogą być większe niż 0,8 mm na 13 mm.

Jaką niszczarkę papieru wybrać do firmy, a jaką do domu?

Do domu wystarczy zwykła niszczarka z poziomem DIN 1 albo DIN 2. Jeśli prowadzi się biuro to będzie można wybrać poziom 3 lub 4. Natomiast jeśli ktoś ma firmę to w takim przypadku powinien mieć normę DIN 4 albo DIN 5. Warto pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów osoba przetwarzająca dane osobowe musi je właściwie chronić. Oznacza to, że dokumenty mające takie dane można niszczyć w sprzęcie zgodnym z RODO a więc takim, który ma wysoki poziom normy DIN. Warto także zapoznać się z tym jakie modele będą wymagania RODO spełniać. Jeśli ktoś szuka profesjonalnego sprzętu domowego czy do firmy to na pewno warto zwrócić uwagę na urządzenia Fellowes, które poza papierem będą niszczyć także karty kredytowe, spinacze, zszywki czy płyty CD. Kosz ma 14 litrów, dlatego można tam bez problemu pomieszać wszystko co będzie niszczone. Jednorazowo można niszczyć 8 kartek. Skoro już wiemy jakie są poziomy tajności warto obejrzeć dostępne na rynku modele, by spośród nich wybrać dla siebie interesujący sprzęt, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom klienta i temu jak musi chronić swoje dokumenty.