Im bardziej gospodarka będzie opierać się na danych tym większe będzie ryzyko ich utraty. Dlatego ważne będzie, by przedsiębiorcy w odpowiedni sposób te dane zabezpieczali. W związku ze Światowym Dniem Kopii Zapasowych warto przypominać kilka zasad ich ochrony. Nagła i niespodziewana utrata danych to coraz częściej pojawiające się zjawisko, które dotyka firm, które działają w środowisku cyfrowym. Przeprowadzone badania pokazują, że nawet jedna trzecia osób tracących dane nie posiada kopii zapasowej. Dlatego 31 marca, gdy mamy Światowy Dzień Kopii Zapasowych można potraktować jako ten moment, w którym warto będzie budować większą świadomość gdy chodzi o bezpieczeństwo danych. W dzisiejszych czasach trzeba dbać nie tylko o nasze dane. W związku z rozporządzeniem RODO firmy muszą kłaść nacisk na ochronę wszystkich danych jakie będą gromadzić. Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia dane powinny być przetwarzane tak, że będzie można mówić o bezpieczeństwie, ochronie przed nieuprawnionym przetwarzaniem, utratą czy zniszczeniem albo uszkodzeniem.

W jaki więc sposób chronić dane swoje lub swoich klientów?

Można między innymi zaufać chmurze obliczeniowej. Skalowana chmura będzie oferować nam rozwiązania, które pozwalają na płynne przesyłanie, przetwarzanie i zapisywanie danych na zdalnym serwerze. Zaletą zastosowania chmury będzie łatwość modyfikowania i zapisywania plików z dowolnego miejsca. Taka ochrona będzie również realizowana bez obaw o przestrzeń dyskową. W praktyce oznacza to, że tworzy się kopie zapasową bez względu na miejsce, odzyskanie danych jest niezależne od lokalnej infrastruktury.

Regularnie twórz kopie zapasowe

Regularne tworzenie kopii zapasowych i cykliczne testowanie systemu ma przede wszystkim chronić na wypadek awarii systemu. Istnieją również programy, które pozwalają automatycznie tworzyć kopie zapasowe, co godzinę, tydzień czy miesiąc. Jeśli będzie się stosować takie zautomatyzowane rozwiązania będzie można sprawnie odzyskiwać utracone dane. W ramach strategii biznesowej coraz bardziej istotną kwestią będzie zwracanie uwagi na to, kto będzie dostarczał rozwiązania z zakresu IT. Warto decydować się na dobre firmy, które są w stanie zagwarantować nowoczesne rozwiązania i profesjonalne systemy bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne będzie przy wyborze dostawcy podpisać korzystną umowę o świadczeniu usług, która będzie gwarantować, że w każdej chwili będzie można odzyskać dane z kopii zapasowych.

Rozważ usługę Disaster Recovery

Pozwala ona na natychmiastowe przywrócenie infrastruktury w całości. Dostawca usług chmurowych oferuje nam tworzenie zapasowego centrum danych w czasie rzeczywistym. Znajdują się tam repliki wszystkich informacji przetwarzanych przez użytkownika. Takie zasoby informatyczne pozwalają utrzymać ciągłość działania, co dla wielu firm będzie miało istotne znaczenie. Dzięki temu nie będzie trzeba samodzielnie utrzymywać i dbać o bezpieczeństwo centrum danych. W porównaniu z poprzednimi latami wydaje się, że poziom świadomości wśród firm rośnie, choć nadal są takie firmy, które boją się chmurowych rozwiązań. Dlatego takie dni jak Światowy Dzień Kopii Zapasowych pozwalają przypominać o takich usługach, dzięki którym będzie można swoje firmowe dane skutecznie zabezpieczać.