Antywirus jest narzędziem, które wykonuje częste kontrole urządzenia w celu pozbycia się wirusów, złośliwego oprogramowania i oprogramowania szpiegowskiego. Jest on uważany za narzędzie, które powinien posiadać każdy użytkownik świadomy bezpieczeństwa cybernetycznego. Jednakże, biorąc pod uwagę stale zmieniające się zagrożenia cyfrowe, z którymi mamy do czynienia na co dzień, nie może to być jedyne oprogramowanie zabezpieczające, jakie masz na swoich urządzeniach.

Oprogramowanie antywirusowe jest skuteczne w wykrywaniu wirusów i złośliwego oprogramowania. Jednak hakerzy pracują przez całą dobę, wykorzystując luki prawne, tworząc złośliwe oprogramowanie, które może przeniknąć do zabezpieczeń antywirusowych. Dlatego do prawidłowego zabezpieczenia urządzenia potrzebne są inne narzędzia ochrony cybernetycznej.

Narzędzia Cybersecurity dla dodatkowych zabezpieczeń

  1. VPN

Wirtualna sieć prywatna to narzędzie, które zwiększa bezpieczeństwo online urządzenia. Jej podstawową funkcją jest uniemożliwienie osobom trzecim szpiegowania Twojej działalności poprzez szyfrowanie danych przesyłanych z Twojego urządzenia do Internetu. Narzędzie to jest tak wydajne, że nawet Twój dostawca usług internetowych nie będzie w stanie śledzić Twojej aktywności online.

Sieć VPN utrudnia również ataki typu "Człowiek w środku" (Man-in-the-Middle). Ta forma ataku, ułatwiona przez hakerów podłączonych do publicznych sieci Wi-Fi, może być wykorzystana do zasysania danych z urządzenia. Jego szyfrowanie przekształci Twój ruch internetowy w serię nierozpoznawalnych symboli, czyniąc Twoje dane bezużytecznymi dla hakera.

Aby chronić Twoją prywatność, sieci VPN spoofują Twój adres IP. To działanie uniemożliwia również innym użytkownikom Internetu uzyskanie osobistych informacji o Tobie, takich jak Twoja lokalizacja.

  • Sandbox

Piaskownica jest narzędziem, które może odłączyć oprogramowanie podczas pracy. Podstawową funkcją piaskownicy jest ustanowienie ustawienia, w którym program może być uruchamiany bez wpływu na urządzenie. W ten sposób izoluje on aplikacje i pliki, które mogą uszkodzić system.

Niszczenie, które powstaje w wyniku zagrożenia bezpieczeństwa pliku, ogranicza się do oprogramowania piaskownicy.

  • Firewall

Firewall to narzędzie monitorujące wszystkie pakiety danych płynące do i z urządzenia. W praktyce zapory blokują dostęp do złośliwych witryn internetowych i uniemożliwiają pobieranie złośliwego oprogramowania na urządzenie.

Zapora sieciowa jest uważana za pierwszą warstwę ochrony pomiędzy systemem a zagrożeniami z Internetu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa można zdecydować o zainstalowaniu oprogramowania zapory zarówno na routerze, jak i na urządzeniu.

  • Infrastruktura klucza publicznego

Narzędzie to jest szczególnie przydatne dla użytkowników, którzy dzielą się dużymi ilościami danych przez Internet. Infrastruktura klucza publicznego, znana również jako PKI, oprócz weryfikacji strony przesyłającej informacje, zajmuje się dystrybucją i identyfikacją publicznych kluczy szyfrujących.

Bez tego narzędzia można wysyłać dane z jednego komputera do drugiego, ale wtedy nie będzie można zweryfikować tożsamości osoby otrzymującej informacje.

PKI służy także do wieloczynnikowego uwierzytelniania i tworzenia cyfrowych podpisów.

  • Wykształć się

To nie jest dosłownie narzędzie bezpieczeństwa cybernetycznego. Jednakże, w przenośni, edukacja w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego jest najważniejszym narzędziem ze wszystkich. Możesz brać udział w seminariach lub przeszukiwać Internet w poszukiwaniu informacji na temat bezpieczeństwa cybernetycznego.

Każdego dnia cyberprzestępcy próbują znaleźć nowe sposoby na naruszenie systemów użytkownika. Dzięki ciągłej edukacji będziesz na bieżąco informowany o trendach w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, nadając swoim danym dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

Myśli końcowe

Najlepszą formą obrony przed licznymi atakami cybernetycznymi, które obfitują w internecie, jest edukacja oraz niezbędne narzędzia bezpieczeństwa. Używanie tylko jednego narzędzia jest równoznaczne z pochopnością, pozostawiając dane narażone na ogromną liczbę cyberzagrożeń, dlatego upewnij się, że uczysz się o wszystkich narzędziach wymienionych w tym artykule i wypróbuj je!