Bez względu na to, czy poszukujemy sejfu do firmy, czy też do domu, naszą uwagę z pewnością przyciągną modele, które są atrakcyjne cenowo, nie posiadają jednak atestów. W opozycji do nich znajdują się ich znacznie droższe odpowiedniki, dla których jednak charakterystyczne jest to, że są atestowane i posiadają liczne certyfikaty. Na który z nich powinniśmy się zdecydować i o czym, tak naprawdę, informują nas atesty lub ich brak?

Atesty sejfu i ich znaczenie

Mianem sejfu domowego określamy urządzenie, od którego oczekuje się, że będzie nam służyło w ochronie należących do nas pieniędzy, dokumentów oraz biżuterii. Można w nim jednak przechowywać dziesiątki innych przedmiotów, które wydają się nam ważne. Jeśli jest on rozwiązaniem atestowanym w praktyce oznacza to, że sejf został przebadany na okoliczność pożaru lub włamania i wiadomo, że spełnia wytyczne typowe dla klasy, w której właśnie się znajduje. Jeśli firma chce, aby oferowany przez nią sejf uzyskał certyfikat bezpieczeństwa, musi liczyć się z tym, że gotowy produkt zostanie poddany szeregowi testów. W czasie ich trwania aranżowane są sytuacje bliskie tym, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu i które są w stanie narazić go na zniszczenie. Wykorzystywane są przy tym zarówno nowoczesne technologie, jak i narzędzia tak, aby testy odpowiadały rzeczywistym zagrożeniom. W czasie ich trwania ważne jest też mierzenie czasu pozwalające na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak długo test opierał się próbom zniszczenia.

Atest antywłamaniowy

Jeśli zadajemy sobie pytanie o to, czy nasz sejf jest odporny na włamanie, powinniśmy pamiętać że powinien on posiadać informujący nas o tym atest. Odporność ta określana jest na podstawie samej budowie sejfu, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, jaki zamek znalazł w nim zastosowanie. Obecnie na rynku najpopularniejsze są sejfy posiadające certyfikaty EN 14450 oraz EN 1143-1. Pierwszy z nich przynależy sejfom domowym, pancernym przeznaczonym do tego,, aby umieszczać je w szafie. Drugi jest charakterystyczny dla przechowalni oraz drzwi do nich, a także dla sejfów zwykłych i bankomatowych. Sejfy pancerne EN 14450 można podzielić zresztą na dwie dodatkowe grupy. S1 to grupa sejfów dwudrzwiowych o jednościennym korpusie i mechanizmie regulującym. Z kolei grupa S2 jest typowa dla sejfów, które posiadają nie tylko dwuścienne drzwi, ale również korpus. Podział modeli z certyfikatem EN 1143-1 jest bardziej skomplikowany, w ich przypadku bowiem mamy do czynienia z aż dziesięcioma klasami. Nie można przy tym, zapominać, że jedynie pierwsza piątka znajduje odniesienie do sejfów domowych. Urządzenia takie muszą posiadać drzwi oraz korpus wielościenny, nie bez znaczenia jest zaś i to, że na ich obwodzie powinna znaleźć się specjalna listwa przeciwogniowa.

Tak samo ważny, jak budowa sejfu, jest zamek, jaki sejf taki posiada. Jego trwałość również jest określana przez odpowiednie certyfikaty, ponownie też mamy do czynienia z różnymi klasami bezpieczeństwa. Zamki mogą mieć klasy od A do C, gdzie C jest uważana za klasę najwyższą.